Jak chronić środowisko przed plastikiem? Zacznij od butelki z filtrem!

Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem dla środowiska naturalnego i… przyszłych pokoleń. Istnieją jednak proste sposoby, by zlikwidować stertę plastikowych odpadów i zastąpić ją użytecznymi przedmiotami wykonanymi z tworzyw naturalnych lub takich, które będą nam służyć nie przez kilka godzin, lecz wiele lat. 

Butelki plastikowe PET to wygoda i… przyzwyczajenie wielu z nas. Przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego stanowią jednak poważne zagrożenie dla naszej planety i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Na szczęście świadomość ekologiczna rośnie i coraz więcej osób rezygnuje z plastikowych opakowań jednokrotnego użytku na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Woda z plastikowej butelki a kranówka

Choć woda płynąca w naszych kranach jest w pełni zdatna do picia wciąż wiele osób decyduje się na kupowanie drogiej wody butelkowanej. Wydaje się nam, że woda z plastikowej butelki jest zdrowsza i, w przeciwieństwie do kranowej, zawiera cenne dla zdrowia minerały i pierwiastki. Tymczasem także „kranówka” ma ważne dla naszego organizmu pierwiastki takie jak wapń, magnez, sód, fosfor, siarkę, miedź i potas – w ilości różnej, w zależności od miejscowości, w której jest pobierana.

Ponadto, wodociągi – zwłaszcza w dużych miastach – są w dużej mierze zmodernizowane, a jakość wody określają przepisy. Woda w Polsce, za sprawą regulacji Unii Europejskiej, musi spełniać wyśrubowane normy dotyczące jakości – takie same jakie obowiązują w innych europejskich krajach. W Polsce wodę bezpośrednio z kranu mogą z powodzeniem pić osoby dorosłe, dzieci i seniorzy.

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez naukowców, np. z Uniwersytetu w Nowym Jorku, wykazują, że pod wpływem wysokiej temperatury wewnętrzne warstwy butelki mogą ulegać zniszczeniu, a do wody mogą przedostawać się mikrocząsteczki plastiku. To z kolei może wpływać m.in. na gospodarkę hormonalną i płodność. Jeśli jednak wciąż pozostajemy nieprzekonani do picia wody z kranu istnieje dogodne rozwiązanie, jakim jest filtr do wody. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Czym zastąpić plastikową butelkę PET?

Pozbycie się sterty butelek plastikowych nie jest trudne. Na rynku dostępne są dzbanki z filtrem, filtry przepływowe, a także butelki filtrujące. Każde z nich może nam służyć przez wiele lat. Wystarczy jedynie wymieniać co miesiąc filtr.

Idealnym rozwiązaniem gdy wychodzimy z domu jest zabranie ze sobą butelki filtrującej. Nie musimy wówczas kupować wody w półlitrowych butelkach (i przepłacać). Zamiast tego możemy napełniać butelkę w dowolnym miejscu, np. na siłowni, w pracy lub na uczelni, za każdym razem gdy ją opróżnimy.

W kuchni doskonale sprawdzają się z kolei filtry przepływowe. Wraz z baterią trójdrożną stanowią duet idealny. Pozwala ona korzystać z wody filtrowanej tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy – np. do picia, mycia naczyń, owoców czy warzyw. W pozostałych przypadkach możemy korzystać ze zwykłej wody wodociągowej.